Zile Pekmezi
Zile Pekmezi

Cevizli Zile Pekmezi (250 Gram)

Zile, Tokat iline 67 km uzaklıkta bulunan bir ilçedir. Anadolu’nun en eski yerleşim birimlerinden birisi olan Zile, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Dünya çapında kendisine has mutfağıyla öne çıkan zile, başlıca pestili, pekmezi, kömesi ve tarhanasıyla nam salmıştır. , Türkiye de, Tokat ilinin meşhur bir gıdası olarak bilinmektedir. Renk olarak beyaz tonlarında bir renge sahip olan bu pekmez, Tokat şehrine özgü bir yiyecek olsa da ülkemizde de yaygın olarak tüketilmektedir. Diğer birçok pekmeze nazaran bu pekmezin içinde direkt olarak üzüm ve yumurta bulunmaktadır.

Üzüm ve yumurtanın bazı işlemlerden geçmesi sonrasında pekmez haline getirilmesi, enfes bir lezzetin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Zile Pekmezi, eski zamanlarda çok daha fazla tüketilen bir yiyecek olsa da günümüzde tüketimi bir miktar daha azalmıştır. Şu halde bile birçok insan için vazgeçilmez olan bu pekmez olan bu pekmez, yalnız ülkemizde değil, Dünya üzerinden birçok ülkede de yaygın olarak tüketilmektedir.

Bu pekmezin böylesine yaygın olarak tüketilmesinin en önemli nedenlerinden birisi de besin değerinin oldukça yüksek olmasındandır. Bu yüzden bol ve varlıklı bir besin içeriğine sahip olduğunu da söyleyebiliriz. Kadınlarda, anne sütünü arttırmasından dolayı da çok fazla tüketilmektedir. İlk kullanımdan itibaren etkisini gösteren bu pekmezin daha birçok farklı faydası bulunmaktadır.

Sade Zile Pekmezi (300 Gram)

Zile Pekmezi İçeriği

Zile Pekmezi içeriğinde bol miktarda üzüm şırası bulundurmaktadır. Genel olarak üzüm şırası ile yumurtadan elde edilmektedir. Yumurta ve üzüm şırasına, pekmez toprağı da eklenerek bu pekmez elde edilmektedir. Bu pekmezin iki farkı çeşidi bulunmaktadır. Bunlar:

  • Cevizli Zile Pekmezi
  • Sade Zile Pekmezi‘dir.

Genellikle sabahları kahvaltı esnasından tüketilen bu pekmezin cevizli olanı, üstüne ceviz serpilerek tüketilmektedir.

Zile Pekmezi Tarifi?

Bu pekmezinin yapımında genel olarak presleme yöntemi kullanılmaktadır. Herkes tarafından yapılamayan bu pekmezi, bu alanda tecrübeli kişilerin yanında yapmak daha uygun olacaktır.

-Bu pekmezi yapmak için ilk olarak üzümleri hazırlamalı ve herhangi bir kap içerisinde üzümlerin suyunu sıkmalısınız.

-Ardından üzümde kalan parçaları pres yöntemleriyle iyice sıkarak, üzümün tüm suyunu çıkarmalısınız.

-Elde etmiş olduğunuz üzüm suyunu, Zile ilçesine özgün olan pekmez toprağı ile karıştırmalısınız.

-Yapmış olduğunuz bu karışımı bir tencere koyun ve kaynatmaya başlayın. Kaynatma işlemi esnasında sık sık tencere üzerinde oluşan köpüğü alın.

-Kaynama işlemi ile birlikte malzemeleriniz yavaş yavaş pekmez haline gelmeye başlayacaktır. Bu pekmez kahverengi ve sıvı halde olacaktır.

-Bu pekmezi elde etmek için en önemli aşama ise pekmeze miktarına uygun olarak yumurta eklemektir. Bunun için 50 kilo kadar pekmeze 10 yumurta olacak şekilde ekleme yapabilirsiniz.

-Ayrıca 10 tane yumurtaya da 300 gram kadar pudra şekeri eklemeniz gerekmektedir.

-Bu işlem sonrasında tahta kaşık yardımıyla pekmezi yavaş bir şekilde çırpın. Beyazlaşmaya başlayan pekmezini bir miktar daha çırparak tüketilmeye hazır hale getirin. Afiyet olsun.

Zile Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

  • Zile Pekmezi içerisinde çok aşırı miktarda şeker bulundurmaktadır. Bu içeriğinden dolayı iyi bir karbonhidrat deposu olarak kullanılabilir.
  • İçerisinde e fazla kalsiyum ve demir olmak üzere çok çeşitli mineraller bulunmaktadır.
  • Özellikle hamile ve emzirme dönemindeki bayanlar için yardımcı etkileri vardır.
  • Kansızlık ve Anemi problemlerinde, kan yapıcı bir madde olarak kullanılabilmektedir.
  • Ayrıca çocuklarda da anlamayı, kavramayı ve odaklanmayı arttırıcı özelliği de bulunmaktadır.
  • Sabahları aç karınla tüketildiği durumunda, midede oluşan ülser problemleri için ciddi faydalar sağlamaktadır.
  • Ayrıca bay ve bayan fark etmeksizin, cinsel yönden istek arttırıcı özelliği de bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepetim (0 Adet)
Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.
Open chat
1
Merhaba, Whatsapp üzerinden bilgi alabilir ve sipariş verebilirsiniz.