Meşhur Zile Kömesi
Meşhur Zile Kömesi

içeriğinde ipe dizili halde sıralı olarak ceviz içeren, üzüm şırası, buğday nişastası ve un ile hazırlanan, sonrasında ise hasuda ile kaplanan bir gıda ürünüdür. Halk arasında cevizlik sucuk olarak da bilinen bu yiyecek çeşidi tam bir enerji deposudur. Meşhur Zile üzümleri ile elde edilen bu yiyecek sonbaharda üretilmekte, ayrıca içerisine şeker ve su katılmamaktadır.

Başlıca ceviz ve üzümden elde edilen ve şırayla yapılan , tadını Zile’ye özgü olan üzümlere borçludur. Bu yörede yetişen üzümlerin ince damarlı yapısı, yapmaya oldukça elverişlidir. Şeklinden dolayı adını alan bu tatlı yiyecek çeşidi, sonbahar aylarında, hasat zamanı sonrasında yapılmaktadır. İpe dizilen cevizlerin nişastalı üzüm şırasına batırılması sonucu elde edilen bu yiyecek, sadece Tokat ilinde değil tüm Türkiye’de oldukça yoğun olarak tüketilmektedir.

Zile Kömesi (500 Gram)

Türkiye, gerek dünya üzerinde coğrafi konumu itibariyle gerekse uygun iklim ve toprak şartlarıyla bağcılık yapımına oldukça uygundur. Zile ilçesi kara denizin güneyinde ve iç Anadolu’nun da kuzey kısmında komşudur. Bu özelliği ile her iki bölgenin de iklim özelliklerini taşıyan bu ilçe, yazları sıcak ve kurak, kışları ise özellikle kar yağışlı ve soğuk geçer. İlkbahar sonlarına doğru görülen yağmurlar, ayrıca sonbaharın ilk aylarında da görülmektedir. Bu nedenle Zile ilçesi bağcılık için oldukça elverişli şartlara sahiptir.

Bağcılık açısından 4000 yıllık bir tarihi geçmişe sahip olan bu ilçede, üzümün işlenerek çeşitli ürünlerin elde edilmesi çok eski yıllardan beri bir uğraşı alanı olmuştur. Kömecilik tamamen Zile’ye özgün bir lezzettir. Bu ürünün diğer ürünlerden en önemli farkı ise şeker ve benzeri katkı maddeleri içermemesidir. Oldukça sağlıklı bir şekilde elde edilebilen Zile Kömesi, eskiden mahalle aralarında yapılırken, artık ticari olarak üretilmeye başlamıştır.

Köme’nin İçerisinde Neler Bulunmaktadır?

Sonbaharda olgunlaşan ve Zile ilçesine özgün olan etsiz şire üzümleri, bağ bozumu zamanında itinayla çatlamış ve kurumuş tanelerin ayrılması ile sadece el yardımıyla toplanmaktadır. 1 gün içerisinde Zile ilçesine özgü olan pekmez toprağı ile işlemden geçirilerek köme hasudası elde edilmektedir.

Ortalama olarak 40 kilogram şıra ile hazırlanan hasuda’dan 100 salkım kadar köme hazırlanmaktadır. Bu işlem sırasında üzüm şırası elde etmek için 100 kg üzüme 1 kg kadar da toprak atılmaktadır. Bu toprak, pekmez toprağı olarak da bilinmekte ve üzümün asit içeriğini dengelemek amacıyla atılmaktadır. Ayrıca 4 kg kadar cevizden ortalama 100 salkım kadar köme elde edilmektedir.

Köme Nasıl Yapılır?

Evinizde de yapabileceğiniz Zile Kömesi üretilirken;

  • İlk olarak yerli yaprak cevizlerinin 4 parçaya bölünüp ipe dizilmesiyle başlamaktadır.
  • Bu işlemde dikkat etmeniz gereken nokta, kullanılan cevizin taze olması ve ipe dizildikten sonra tamamen kurumuş olmasıdır. Ayrıca Zile Kömesi’nde sadece yerli ceviz kullanılmaktadır.
  • Bu işlem sonrasında dizilmiş olan cevizler, köme hasudasına batırılarak kurutulmaktadır.
  • Son olarak ise farklı aşamalardan geçirilen bu malzemeler, nişastalanarak tüketilmeye hazır hale getirilir.
One thought on “Meşhur Zile Kömesi”
  • Hakan
    Hakan Şubat 7, 2019 Cevapla

    Çok mükemmel birşey ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepetim (0 Adet)
Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.
Open chat
1
Merhaba, Whatsapp üzerinden bilgi alabilir ve sipariş verebilirsiniz.