Meşhur Tokat Yaprağı
Meşhur Tokat Yaprağı

Tokat Yaprağı, ülkemizde en çok tüketilen ve en sevilen yemek çeşitlerinden birisi olan yaprak sarması denildiğinde akla gelen ilk yaprak çeşididir. Türkiye’de yaprak sarması gerek zeytinyağlı olarak gerekse etli olarak, dünya üzerinde eşi benzeri bulunmayan bir yemek kültürüdür. Birçok bayanın sofralarında özel olarak yapılan yaprak sarmasının lezzeti yaprağın kaliteli ve nazik olmasından kaynaklanmaktadır. Tokat’a özgü yaprak ise ülkemizde bulunan en meşhur yaprak türlerinden bir tanesidir.

Tokat Yaprağı (3 KG)

Tokat yaprağının özellikleri nelerdir?

Erbaa yaprağı olarak da bilinen Tokat Yaprağının en önemli özelliği tüysüz ve ince olmasıdır. Bu sayede çabuk pişen bu yaprağın tadı da birçok yaprak çeşidine göre daha lezzetli olmaktadır. Tokat ilinin en önemli geçim kaynaklarından birisi olan bu yaprak, bir kültür olmasıyla birlikte altın değerindedir. Tokat’ özgü bu yaprağın tadı kendine has ekşiliği ile diğer yaprak çeşitlerinden çok daha farklıdır. Narince cinsine dâhil olan beyaz üzüm bağlarından özenle toplanan bu asma yaprakları, dilimsiz, yumuşak ve ince olmasından dolayı çok fazla tercih edilmektedir.

İhracatı dahi yapılan ve bir sektör haline gelen bu asma yaprağı üretimi, birçok aile tarafından geçim kaynağı olarak yapılmaktadır. Dünyanın en kaliteli sarma yapraklarından olan bu asma yaprağının, neredeyse tamamını narince üzüm bağlarından elde edilmektedir. Mayıs sonu ve Haziran başında ilk sürgünlerin yapraklarından toplanan Tokat Yaprağı, üzüm fiyatlarının çok düşük olduğu zamanlarda bile üzüm fiyatının oldukça fazla üstü fiyata satılmaktadır.

Bu yaprağın en önemli  özelliği yaprağın çok narin ve ince olmasıdır. Genellikle 10 veya 15 gün Aralıklarla 5 defa toplanan bu yapraklar, yapraklar buruşup zarar görmesin diye ya sabahın erken saatlerinde veya akşam saatlerinde toplanmaktadır. İlk toplanan asma yaprakları daha büyük olurken sonraki hasat ürünleri ise giderek küçülmeye başlamaktadır.

Tokat Yaprağı Salamura Yapımı

Tokat Yaprağı salamura yapılırken:

  • İlk olarak toplanan yapraklar, geniş ağızlı varillere yerleştirilmektedir.
  • Ardından bu yaprakların üzerine kaya tuzu serpilmekte ve sıcak su koyularak haşlanması sağlanmaktadır.
  • 24 saat boyunca güneş görmeyen bir yerde beklemeye alınan bu yapraklar, son olarak aralarına tuz koyularak vakumlama işlemine tabi tutulmaktadır
  • Genellikle salamura olan hazırlanan bu yaprakları tüketmeden önce, tuz içeriğiniz azaltmak için ılık suda bekletmeli ve tuzdan arınması sonrasında kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepetim (0 Adet)
Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.
Open chat
1
Merhaba, Whatsapp üzerinden bilgi alabilir ve sipariş verebilirsiniz.
Powered by