Kayısı Sirkesi 500 ml Doğal Fermantasyon

İndirim!

Kayısı Sirkesi 500 ml Doğal Fermantasyon

40,00 20,00

Kayısı Sirkesi, çok fazla bulunamayan ender sirke çeşitlerinden biridir. Diğer sirkelere nazaran daha az keskin, yumuşak içimli bir sirkedir.

10 adet stokta

Ürünü Paylaşmalısın

Açıklama

Kayısı Sirkesinin Faydaları

Kayısı sirkesi insan sağlığı açısından oldukça önemli olan ve günümüzde kültürel olarak unutulmaya yüz tutmuş bir gıdadır. Eski dönemlerde çok yoğun olarak tüketilirken günümüz mutfağında yerine çok az rastlanılır. Bunun sebebi ise kayısı sirkesi yerine artık çok daha farklı soslar kullanılmasıdır. Fakat kayısı sirkesi vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren bir yapıya sahiptir. Kansızlık çeken insanlar için alternatif tıp ürünü olarak kullanılabilir. Günde en az bir çay kaşığı olsa dahi içilmesi gereklidir. Bu yapılamıyorsa salataların üzerine sos olarak dökülmeli ve sofralarda mutlaka kullanılmalıdır. Özellikle ergenlik yıllarında çocukların sivilce ve akne gibi problemlerinde ciltlerini oldukça iyi şekilde muhafaza eder. Ellerde ve ayaklarda kansızlık sebebiyle oluşan renksizlikleri ortadan kaldırır. Kalp ve damar hastalıkları konusunda kan akışını düzenlediği sebebiyle oldukça önemli bir rol oynar. Beyin fonksiyonlarında sıkıntı yaşayan ve motor kaslarını tam olarak kullanamayan insanlar için şifalı olan bir içecektir. Böbreklerde oluşan ağrıları ortadan kaldırır ve karaciğer içerisinde enzimlemeyi kolaylaştırırak kanser benzeri durumların ve hastalıkları önüne geçer. Çok yüksek miktarlarda alkol ve sigara tüketen bir kişiyseniz kayısı sirkesi bu zararları en aza indirmek için size yardımcı olabilir. Akciğer hücrelerini yenilemesi özelliğiyle sigara bağımlılarının yoğun olarak kullanması gereken önemli bir sirke türüdür.

Kayısı Sirkesinin Yapımı

Kayısı sirkesi yapılırken dikkat edilecek hususlardan bir tanesi kayısıların doğal ve organik olmasıdır. Organik olan ve özellikle Malatya kayısısı olan ürünler ile yapılan kayısı sirkeleri çok daha faydalı ve yararlı olacaktır. Peki kayısı sirkesi yapabilmek için bize gerekli olan malzemeler nelerdir? İnceleyelim.

  1. Kayısı (1 Kilogram)
  2. Su (4 Litre)
  3. Kaya Tuzu (1 Çay Kaşığı)
  4. Sirke (Yarım Litre)

Saydığımız bu malzemelerin hepsini elde ettikten sonra kayısıları kabuklarından ayırmadan sadece çekirdekli kısımlarını ayırarak parçalamaya başlıyoruz. Parçaladığımız kayısıları büyük bir kap içerisine yerleştirerek üzerlerine su ve tuzu eklemeyi ihmal etmiyoruz. Bunların üzerine sirkeyi de ekledikten sonrasınra kavanozun ağzını tülbent benzeri bir kumaş ile kapatarak beklemeye alıyoruz. Ortalama 20 gün – 3 Haftalık bir süreç sonunda kayısı sirkemizin kavanozundan keskin bir koku yayılmaya başladığında artık sirkemiz tüketilmeye hazır hale gelmiş demektir. Bundan sonra sofralarımızda baş köşeye yerleştirebilir ve afiyetle tüketebiliriz. Yemeklere sos olarak kullanmakta günlük vücudun ihtiyacı için yeterli olacaktır diyebiliriz.

Not: Malatya kayısısı ile yapılan kayısı sirkeleri her zaman için çok daha faydalı ve yararlı olacaktır. Sirkeyi yapmadan önce aldığınız kayısıların organik veya malatya ürünü olmasına dikkat etmenizi öneririz .

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

“Kayısı Sirkesi 500 ml Doğal Fermantasyon” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir