İptal ve İade Koşulları

Siparişimdeki ürünü veya ürünleri iade etmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Taze meyve/sebze ürünlerinde sevkiyatta oluşabilecek ezilme, bozulma gibi istenmeyen bir durum görüldüğü zaman, ürün ambalajı bozulmadan ve kargonun geldiği gün ürün resminin çekilerek info@yorenizden.com ‘a veya  +90 (534) 055 6066 telefon numarasına iletilmesi gerekmektedir.

Sipariş ettiğiniz üründe kargo esnasında oluşabilecek bozulma, kırılma gibi kusurlarda ürününüz yorenizden.com garantisi altındadır. Tek yapmanız gereken ürünü alırken kontrol etmek ve herhangi bir sıkıntı var ise kargo görevlisine tutanak tutturup ürünü iade etmektir.

İade ettiğiniz ürünler iade şartlarına uyduğu takdirde, geri ödemeler ürün bize ulaştıktan sonraki 4-7 gün içerisinde iletilmektedir.

İade ürünlerinizi mutlaka iade sebebinizi bildiren bir not eki ve orjinal ambalajında ve faturasının aslı ile birlikte aşağıda belirtilen adrese gönderiniz.

Gülbaharhatun Mah. Gazi Osman Paşa Bulv. No: 82, Geyras, Merkez, Tokat LopET

İadeler kesinlikle orijinal kutu ve ambalajı ile birlikte yapılmalıdır.

Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş veya başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kesinlikle kabul edilemez.

İade etmek istediğiniz ürün veya ürünler ayıplı ise ürünü kargo görevlisinin yanında teslim alırken kontrol ederek tutanak tutturmanız ve teslim almamanız gerekmektedir. Bu takdirde kargo ücreti firmamız tarafından karşılanmaktadır. Diğer durumlarda ise kargo ücreti alıcıya aittir.

Sepetim (0 Adet)
Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.
1
Merhaba, Whatsapp üzerinden bilgi alabilir ve sipariş verebilirsiniz.
Powered by