Kuzeyinde Samsun, kuzeydoğusunda Ordu, doğu ve güneyinde Sivas, güneybatısında Yozgat ve batısında Amasya’nın bulunduğu Tokat, geçmişi 6 bin yıl kadar öncesine uzanan, 14 devlet ve birçok beyliğin yaşadığı geniş, sulak ve bereketli bir şehirdir. Evliya Çelebinin de yazılarında uzun uzun anlattığı Tokat 12 ilçe, 307 mahalle ve 623 köyden oluşmaktadır. Tarım, hayvancılık ve ticaret ile geçimi sağlayan Tokat ilinde hayvan varlığı oldukça fazladır.

Hem karasal iklimin hem de Karadeniz ikliminin görüldüğü bu şehirde, gerek birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olması ve gerekse bulunduğu bölgeden kaynaklı olarak çok geniş bir mutfak kültürü bulunmaktadır. Sebze ve et yemekleriyle oldukça popüler olan Tokat mutfağı, zengin bir yemek kültürüne sahiptir. Anadolu’nun en eşsiz ve en geniş mutfak kültürüne sahip illerinden birisi olan Tokat, dünyaca ünlü birçok yemek çeşidine de sahiptir.

Tokat iline özgü birçok farklı gıda malzemesi de mevcuttur. Bunlardan en önemlileri ise zile pekmezi ve Tokat’a Özgü Bez Sucuktur. Kendisine has yapım yöntemi ve tadı ile Dünya çapında bir üne kavuşan bu sucuğu artık sitemizden temin edebilirsiniz.

Meşhur Bez Sucuğumuz Tekrardan Stoklarımıza Girmiştir Göz Atmak İçin Tıkla!

Tokat’a Özgü Bez Sucuk Nasıl Yapılıyor?

Tokat’a Özgü Bez Sucuk ilk olarak Mermerşahi denilen bezlerin kesilip, dikilmesi sonucunda ambalaj malzemesi haline dönüşmesiyle başlamaktadır. Tülbentten bir kalın ve patiskadan daha ince olan bu seyrek dokumalı kumaş sucuğun sarılma işleminde kullanılmaktadır. Tamamen dana eti ile hazırlanan sucuk hamurunun bu torbalara doldurulması ile torba ağızları kapatılmaktadır. 12 günlük bir kurutma sürecine uğrayan bu sucuk fermente sucuk olarak karşınıza çıkmaktadır.

İmalatında ısıl işlem kullanılmayan ve belirli oranlarda baharat karışımı ile elde edilen bu sucuk tadı ve görselliği ile de oldukça farklı bir lezzet sunmaktadır. Tokat’a Özgü Bez Sucuk fermantasyon sonrası kendiliğinden olgunlaşmakta ve ekstra bir katkı maddesi içermeden sizlere sunulmaktadır. Normal sucuklara göre yassı şekilde olan sucuk çiğ olarak da tüketilmektedir. Kendisine has ve yoğun bir tadı olan bu sucuk, tamamen doğal bir şekilde üretilmektedir.